Szczyt Łyski (640 m n.p.m.)
Jednym z najwyższych szczytów leżących bezpośrednio nad Żywcem jest Łyska (640 m n.p.m.). Masyw tej góry jest najbardziej na wschód wysuniętym obszarem miasta Żywca i zaliczany jest do Pasma Pewelskiego, będącego częścią Beskidu Makowskiego. I chociaż główny wierzchołek Łyski nie leży już w granicach administracyjnych miasta i oddalony jest od nich o kilkadziesiąt metrów, to z uwagi na historię, jak również aspekty turystyczne, trudno pominąć ten szczyt wśród atrakcji turystycznych miasta Żywca.
Już Andrzej Komoniecki, Wójt żywiecki oraz kronikarz miasta w swoim największym dziele „Chronografia albo Dziejopis Żywiecki” pisanym w latach 1704-1728 opisuje Łyskę jako jeden z punktów granicznych miasta Żywca. W części pt.„GRANICE PAŃSTWA ŻYWIECKIEGO, WIERCHEM GÓR KOŁEM WSZĘDZIE IDĄCE” pisał „Naprzód poczynając granice od pola miejskiego, nazwanego Okiel, gdzie na granicy moszczańskiej jest narożny kopiec. Od tego kopca idąc granicami koczurowskimi w górę, aż po potok, na którym granica rychwalska zostaje. A potem tym potokiem granicami rychwalskimi do kopców w górę, aż na wierzch góry Łyski, gdzie kopiec usuty jest. Od tego kopca wierzchem Łyski do kopca narożniego rychwalskiego, stąd zaś do granic Małego Rychwałdku…”
Do 1991 roku Łyska była najwyższym punktem na mapie miasta Żywca. Po przyłączeniu Oczkowa w granice administracyjne miasta Żywca, z dniem 2 kwietnia tegoż roku, Łyska utraciła swoje pierwszeństwo na rzecz Jaworzyny (861 m n.p.m.) leżącej w Beskidzie Małym.
Jesienią 2020 roku z inicjatywy Burmistrza Miasta Żywca, dzięki współpracy z Oddziałem Babiogórskim PTTK w Żywcu, na Łyskę wyznakowano ścieżkę spacerową. Miejski Szlak Spacerowy na Łyskę wyznakowany jest w kolorze czarnym. Powstał jako ostatni z wyznakowanych dotąd szlaków spacerowych miasta Żywca. Szlak ten ma charakter górskiego szlaku turystycznego. Jego przewyższenie wynosi około 350 m. Szlak stanowi pętlę o długości 13 km, którą można przechodzić w obu kierunkach.
Adres: -
Telefon: -
Strona www: -