Góra Grojec - Obszar Natura 2000 Beskidu Żywieckiego
Grojec to góra leżąca w Żywcu położona w widłach Soły i Koszarawy. Góra ta ma trzy wierzchołki: Mały Grojec zwany też Księżym Grojcem (północno-wschodni, 423 m n.p.m.), Średni Grojec zwany też Kopcem (środkowy, 474 m n.p.m.) oraz Grojec (południowo-zachodni, 612 m n.p.m.)
Na głównym wierzchołku Grojca (612 m n.p.m.) usytuowany jest słup triangulacyjny, obok którego umieszczono w 1933 roku drewniany krzyż. Poniżej wierzchołka znajduje się przekaźnik radiowo-telewizyjny.
Grojec jest górą, z której rozpościerają się malownicze panoramy widokowe. Najpiękniejsze widoki można zobaczyć z okolic bezleśnego wierzchołka Średniego Grojca. W tej części Grojca planowane jest wybudowanie platformy widokowej.
Na południowych stokach najwyższego szczytu Grojca znajduje się jaskinia w Grojcu. Przez wszystkie szczyty Grojca przebiegają liczne szlaki turystyczne; żółty górski Rynek – Grojec - Browar (5,6 km), niebieski miejski Szlak Właścicieli Miasta Żywca (12 km), żółty miejski Szlak Papieża Jana Pawła II (5,5 km) oraz ścieżka edukacyjna, prowadząca przez najbardziej interesujące fragmenty wzgórza, m.in. obok pieca wapienniczego, przez murawy kserotermiczne, punkt widokowy na Średnim Grojcu, torfowisko wysokie ze stanowiskiem rosiczki okrągłolistnej. Na stokach Grojca rośnie także rzadki w Polsce tojad lisi i zawilec wielkokwiatowy.
Bardzo ciekawym zjawiskiem jest występowanie tutaj murawy kserotermicznej, która jest nieleśnym zbiorowiskiem roślinnym o charakterze murawowym lub murawowo-ziołoroślowym. Murawy te kserotermiczne rozwijają się na nasłonecznionych zboczach na suchym podłożu wapiennym. Murawa kserotermiczna na Grojcu porasta osuwisko, wyeksponowany teren na południe, dobrze nasłoneczniony, gdzie panuje odpowiedni mikroklimat. Teren ten charakteryzuje się przepuszczalnym podłożem, stromymi zboczami, które nie zatrzymują wody. Spora zawartość wapnia w skałach powoduje, ze ten teren porastają specyficzne zbiorowiska roślinne (chabry, szałwia, goryczki, lebiodka pospolita, dwie trawy – kłosownica pierzasta i stokłosa pospolita , oman wierzbolistny, dzwięćsił bezłodygowy.
Można zauważyć tutaj ciekawy aspekt fenologiczny – co klika tygodni zakwita inny typ roślinności. Na początku pojawia się szałwia o barwie fioletowej, później oman wierzbolistny z dominującym kolorem żółtym, a następnie kwitnie trawa kłosownica pierzasta, która ma barwę zieloną.
Obszar góry Grojec leży w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego jest objęty planem ochrony w ramach do obszaru Natura 2000 Beskidu Żywieckiego.